Home News Do të hiqen te gjitha kufizimet në të gjithë vendin, zyrtarja epidemiologe...

Do të hiqen te gjitha kufizimet në të gjithë vendin, zyrtarja epidemiologe jep datën se kur do hapet

910
0

Lajme te mira vijne per shqiptaret se koronavirusit po i vjen fundi .Vendi po hapet dita dites dhe jeta po shkon drejt normalizimit.

Por epidemiologia e ISHP-së, Eugena Tomini është shprehur se po monitorohet ecuria e koronavirusit në mënyrë që të lehtësohen masat dhe kjo do te jelli njehere e pergjithmone hapjen e pergjithshme. Epidemiologia tha se nga fundit të majit mund të ketë një heqje të kufizimeve pothuajse në të gjithë vendin dhe muaji qershor te na gjeje pa asnje kufizim ne te gjithe vendin.

Besoj që fundi i majit të na sjell këto indikatorë po stabël, për të sjellë relaksim të masave, sikurse janë kufizimet e fundjavës, lëvizja e automjetet dhe transporti publik, në të gjithë vendit, pa pasur kufizime. Shpresojmë që këta indikatorë kundrejt rritjes së numrit të rasteve dhe shtrimeve në spital, të cilat po monitorohen, që java në vijim të çojë drejt fundit ose relaksimit total në raport me koronavirusin, tha ajo.