Home News Dita me e veshtire per Italine, perhapja nuk po ndalet. Flasin autoritetet:...

Dita me e veshtire per Italine, perhapja nuk po ndalet. Flasin autoritetet: Nese vazhdon keshtu ne do te….

595
0

Italia eshte ne ditet e saja me te veshtira ku 475 persona kane humbur jeten ne 24 oret e fundit duke e cuar
numrin ne total te viktimave ne reth 3000. Po ashtu jane shenuar dhe mbi 2600 raste
te reja me infektim ku numri ne total eshte rreth 35 mije persona.

Nuk ishte menduar kurre qe Italia do te shkonte ne kete pike.Ky ishte gabimi qe Italia
beri pa e izoluar menjehere virusin.

Per fat te keq rastet e reja me te infektuar nuk po riduktohen perkundrazi vijojne te rriten. Shume shpejt
nuk do te jemi ne gjendje te kurojme te dashurit tane u shpreh presidenti i rajonit
te lombardise Attilio Fontana qe ftoi banoret te qendrojne ne shtepi.

Shteti Italian kerkon ndihme nga mjeket qe kane dale ne pension qe te rikthehen ne detyre
per kete emergjence qe ka kapluar vendin.

Ministri i sporteve Vincenzo Spadafora propozon qe te ndalohen dhe aktivitet fizike
ne ambjent te hapur pasi nuk po respektohen distancat e sigurise. Me sa duket Italia
po shkon drejt izolimit total.