Home News Del Parashikimi: Ja kur perfundon epidemia

Del Parashikimi: Ja kur perfundon epidemia

766
0

E gjithe bota po izolohet. Vende qe dikur ishin plot njerez sot jane kthyer ne qytete fantaze, me rruge te boshatisura.
Kjo eshte sot nje pergjigje e paprecedente ndaj je semundjeje, por kur do ti vije fundi pandemise dhe jeta te kthehet ne normalitet?

Qe virusi te zhduket plotesisht mund te duhet nje kohe e gjate, ndoshta vite. per kete arsye, shteteve do ti nevojitet nje strategji daljeje ne menyre per te hequr kufizimet.

Prandaj nuk ka per te qene e lehte gjetja e nje strategjie sepse nqs ai mposhtet ne nje vend mund te rikthehet perseri per shkak te kontaktik masiv.

Tre jane deri tani menyrat e mundshme per te shpetuar nga ky virus. Vaksinimi i popullsise, gjetja e nje ilaci efikac per sherimin e semundjes dhe ndryshimi i perhershem i sjelljes ne shoqeri por kjo e fundit esht mjaft e veshtire.