Home News Covid i merr jetën ish-ministrit demokrat nga Shkodra, Rama: Nuk u takuam...

Covid i merr jetën ish-ministrit demokrat nga Shkodra, Rama: Nuk u takuam kurrë, por më kritikonte, u prehsh në paqe miku im

79
0

Është ndarë nga jeta pasi humbi be tejën me koronavirusin, shkodrani Bashkim Kopliku, një figurë shumë e rëndësishme politike, ish- zëvendëskryeministër dhe ministër i Brendshëm i qeverisë së parë të Partisë Demokratike më 1992 dhe dy herë deputet në parlamentin e Shqipërisë.

Pas vd.ekj.es së tij, ka reaguar edhe kryeministri Rama, duke i shprehur ngushëllime familjareve dhe vlerësimin e madh për të, teksa shkruan se nuk janë takuar kurrë, por flisnin në mesazhe ku ai i shprehte opinion e tij kritikues.

Mesazhi i plotë i Ramës:

BASHKIM KOPLIKU u nda nga jeta pasi humbi betejën me virusin vr.astar. Nuk u takuam dot asnjëherë, por ishim bërë miq përmes whatsapit, ku ai më shkruante shpesh, me pak fjali, opionionit e vet kritik për punë të caktuara të qeverisë apo sugjerimin e tij në momente të nxehta politike.

Bashkimi ishte një demokrat sojli, prandaj edhe i papajtueshëm me kupolën e baltaxhinjve të PD, liberal i djathtë, antikomunist i paepur por po aq antifashist. Ndarja e tij me Partinë Demokratike, për të cilën kontribuoi fuqishëm në vitet e rrëmujshme pas krijimit të saj, ishte përveçse një refuzim thuajse përbuzës ndaj gjithçkaje mishëronte lideri i saj historik, edhe një mospajtim themelor me mungesën totale të identitetit të PD si parti e djathtë.

Nuk kam guxuar kurrë ta pyes për kë votonte, por di që distanca e tij ideologjike me PS ishte e pakapërcyeshme, ndërkohë që edhe për këtë arsye respekti krejt pa asnjë lloj interesi që më jepte në komunikimet tona, nuk e fsheh se ma përkëdhelte sedrën. Ai ishte një nga ata njerëz të rrallë sot, me virtytin e koherencës mes si fliste e si jetonte, burrë i ndershëm, fisnik nga ata kokëfortët deri në fund në të tijën, çka vihej re pa vështirësi edhe në ato që shkruante a thoshte kur e ftonin në ekrane vite drite larg prej pazarxhiut tipik të kohëve që jetojmë, kategori e ulët e parimorëve mediatike, të cilët në mexhelis predikojnë virgjërinë teksa larg syve të publikut kurvërojnë me para, në këmbim të predikimeve të radhës.

Do të më mungojnë mesazhet e Bashkimit, mikut që s’e takova kurrë, por e desha mu si një personazh libri, me të cilin mbetesh përgjithmonë në një lidhje të pakonfirmuar.

U prehsh më në fund në paqe miku im

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here