Home News Çmendet moti, paralajmëron meteorologu: Shira deri të enjten, ja çfarë na pret...

Çmendet moti, paralajmëron meteorologu: Shira deri të enjten, ja çfarë na pret pas kësaj jave

388
0

Edhe pse kemi hyrë në stinen e verës deri ditën e enjte do të ketë një mot me vranësira dhe reshje shiu, per tu rikthuer serish te premten deri te shtunen me diell. Meteorologu Hakil Osmani tha se e diela do të rikthejë motin e paqëndrueshëm. Osmani u shpreh se këto janë luhatjet e fundit të motit pasi pritet që vera të jetë mjaft e nxehtë me temperatura që shkojnë deri në 40 gradë celcius.

Do të rikthehen reshjet e shiut në veri dhe në qendër të vendit në orët e mesditës dhe pasdites. Pritet që deri të enjten të vazhdojë kjo situatë. Kjo verë pritet të jetë mjaft e nxehtë me temperatura që do shkojnë deri në 40 gradë. Ndërkohë në zonat bregdetare vranësirat do të jenë të pakta.

Të premten dhe të shtunën do kemi përmirësim të motit, ndërkohë që në dielën pritet të kthehen sërish reshjet e shiut. Deri në fundjavë pritet të kenë një rënie graduale të temperaturave.

Ndërsa në orët e pasdites pritet të ketë shtim të reshjeve të shiut, por nuk do jenë problematike, – u shpreh Osmani për abc news.