Home News Ç’do të bëhet me pushimet e verës këtë vit? Edi Rama: Me...

Ç’do të bëhet me pushimet e verës këtë vit? Edi Rama: Me shumë mundësi…

629
0

I ftuar ne nje lidhje direkte per News24 kryeministri Rama ka folur mbi situaten e krijuar ne vend nga koron.avirusi.

Tashme kuptohet se nje nga sektoret me te prekur eshte padyshim turizmi. Ne Shqiperi kete vit ka shume mundesi qe turizmi te jete vetem i brendshem . Pra sa i perket pushimeve verore te 2020 duke u konsultuar edhe me ministra e kryeministra homologe, Rama tha:
Me te pare e me te bere, pasi edhe sipas tyre ende nuk dihet asgje.

Gjithsesi gjeja me e mundshme deri tani eshte se edhe nese do te kete turizem ai do te jete pra turizem i brendshem. Per Shqiperine kjo eshte dicka e mire pasi shume njerez do te zbulojne me shume Shqiperine dhe nje pjese te lekeve do ti shpenzojne ne vendin e tyre duke e ndihmuar turizmin.

Megjithate Rama tha se jemi nje nga vendet qe ankohemi me shume se te tjeret qe jemi keq per buken e gojes dhe po ashtu jemi nga ato qe harxhojme me shume per turizem jashte vendit.
Prandaj turizmi i brendshem eshte me i mundshem si nje alternative per momentin edhe pse nuk e kemi shume te qarte.Besoj se muaji maj do tei qartesoje gjerat.
Ne jemi duke kontaktuar nga 2-3 vende ne Europe pasi ka disa agjensi turistike qe po e shohin Shqiperine si vend i sigurte duke e krahasuar me ate qe kemi bere me koron.avirusin, u shpreh Rama