Home News Bota nis serish te marre fryme, Kater lajme te mira per Koronavirusin

Bota nis serish te marre fryme, Kater lajme te mira per Koronavirusin

969
0

Cdo gje ne bote eshte ne gjendje te veshtire. Mediat ndonjehre na e shtojne gjendjen e ankthit
ndersa politikanet e papergjegjshem tentojne ta perdorin kete situate per kredi politike duke rritur panikun.

Por kjo sdo te thote qe gjendja eshte e lehte por lajme te mira ka nisur te vijne nga bota.

Keshtu ne mbare boten tashme jane 82 mije persona te sheruar dhe me se shumti ne Kine
ne origjinen e semndjes, ku te marten u regjistruan vetem 12 raste te reja.

POr dhe ne Itali vatra e europes per semundjen, rastet e reja te infektimit duket se jane ne ulje, Ne korene
e jugut po ashtu ka ulje duke regjistruar 74 raste te reja nga numri maksimal 909 ne kulmin e vet.

Duke ju referuar mirrorr, disa studjues holandez te Utrehtit dhe Roterdamit kane zbuluar nje antitrup
qe mund te kuroje me sukses pacientet e semure. Kjo na jep shpresen qe vaksina te behet gati sa me shpejt dhe
kompani te ndryshem jane ne gare per te gjetur vaksinen.

Zvhillime te reja pozitive kane treguar se bebja e lindur e infektuar eshte sheruar me sukses po gjithashtu
dhe nje 103 vjecare ne KIne ka arritur ta mposhte virusin.