Home News Aktivistja kineze ngre dyshimin e madh: Perse ne janar – shkurt 8...

Aktivistja kineze ngre dyshimin e madh: Perse ne janar – shkurt 8 milione numra celularesh ne Kine dolen jasht perdorimit?

461
0

Ne Wuhan nuk ka me raste te reja me Koronavirus? Po gjithe kjo radhe njerezish qe presin te futen ne qendra shendetesore cfare eshte? Kete pyetje shtron aktivistja Jennifer Zeng.

Por per aktivistin me seli ne New York kjo eshte vetem maja e ajsbergut. Ajo hedh nje dyshim te tmerrshem teksa shtron Pyetjen: Pse ne kine 8 milione numra celularesh dalin jashte sherbimit dhe askush nuk pergjigjet?

Kete pyetje me nje kuptin rrenqethes Zeng e ben duke shprehur bindjen se qeveria kineze po fsheh shifrat.

Aludimet e Zeng shkojn me shume se shifra qe ajo ka permendur 8 milion sepse nga operatoret e telefonive kineze jan 15 milion abonente qe nuk jane me perdoruesh celularesh ne kete periudhe.

Dyshimet e Zeng nuk jane komentuar nga qeveria kineze por nderkohe ne tweeterin e saj lajmet jane prehapur ne te gjithe boten dhe mbi to po ngrihen pikepyetje te medha